Netkent ve Denklik Soruları

Netkent ve Denklik Soruları

Netkent açıldığında ilk sene kayıt olan öğrencilerden biriydim. Yazılım Mühendisliği bölümüne kayıt olmuştum, aynı zamanda da İstanbul’da bir vakıf üniversitesinde örgün olarak Bilgisayar Mühendisliği okuyordum. İlk senemizde YÖDAK ile Netkent mahkemelik oldular ve eğitim o sene sekteye uğradı.

O dönem öğrencilerin büyük kısmı iade istedi, okul iadeler konusunda gerekli dönüşü sağlamayınca öğrenciler bankalarına dilekçe yazark iadelerini aldılar. Sonrasında faaliyet durdurma kararı mahkeme tarafından kaldırıldı ve netkent eğitim faaliyetlerine devam edeceğini duyurarak öğrencilerini aradı ve eğitime devam etmeleri halinde 4 yıl burslu sayılacaklarını, iptal etmek isteyenlere de iade yapacaklarını belirtti. Bu süreçte kalan halen kaldı.

Ancak 2018 yılından bu yana YÖDAK ile netkent arasında anlaşmazlık devam etmektedir. Netkent’in uzaktan eğitim verdiğini ve bu sistemin YÖDAK tarafından kabul edilmediği ısrarla belirtilmektedir. Ülkemizde YÖK ne ise KKTC’de de YÖDAK o dur. YÖDAK’ın yok saydığı bu sistemden mezun olanların YÖK tarafından denklik alabileceğini düşünmüyorum. Üniversitenin sosyal medya ekibi her ne kadar ders içeriklerinin YÖK için gerekli şartları taşıdığını belirtse de YÖK, YÖDAK’ı çiğneyerek denklik verir mi? Bence vermez. [Güncelleme] YÖK de geçtiğimiz Mayıs ayında web sitesinde açıklama yaptı, açıklama şu şekilde;

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan “NETKENT Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi” Kurulumuz tarafından TANINMAMAKTADIR. Kuru​​lumuzca tanınmayan bu üniversitenin genel ağ sayfalarında ve özellikle sosyal medyada kamuoyunu yanıltıcı şekilde, kurumun YÖK tarafından tanındığı ve mezunlarına YÖK tarafından denklik verildiği gibi bilgilerin yer aldığı görülmektedir. Kişilerin mağduriyet yaşamamaları adına sosyal medyada yer alan bu bilgilere itibar edilmemesi hususu kamuoyuna duyurulur.

YÖK’ün ilgili duyurusuna erişmek için tıklayınız.

YÖDAK’ın 12 Mayıs 2020 tarihli basın açıklaması;

Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi (Netkent)  www.netkent.edu.tr / https://www.netkent.edu.tr/ adlı sitede uzaktan eğitime ve/veya online ve/veya dijital eğitime  ilişkin  online hukuk fakültesi diye adlandırdığı fakülteye  öğrenci adaylarının  kayıt  yapması yönünde kamuoyuna çağrı yaptığı tespit edilmiştir.

Bu nedenle aşağıdaki hususları kamuoyu ile paylaşmak zarureti doğmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen olağanüstü durum karşısında ve yükseköğretimde örgün eğitime ara verilmesi nedeniyle söz konusu Covid-19 salgını sona erinceye kadar  KKTC Üniversitelerinde ÖRGÜN  öğrenim gören öğrencilerin eğitim ve öğretim faaliyetlerinden   geri kalmalarını önlemek amacıyla, ve bu mücbir sebepten ötürü 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı Bahar dönemi ile sınırlı kalmak kaydıyla 18 Mart 2020 tarihli kararımızda belirtilen kriterler çerçevesinde Yasal statüsü ile örgün eğitim olarak gerekli izinleri almış olan Üniversitelerimizin örgün eğitim programlarını    2020-2021 Güz döneminde  tekrar yasal izinli oldukları  örgün eğitime geri  dönmek şartıyla    öğrencilerine dijital platformda  teorik olarak eğitim verebilmesine karar verdik. 

Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi (Netkent), örgün eğitim vermemekte ve doğrudan doğruya uzaktan eğitim verebileceği iddiası ile yukarda belirtildiği şekilde  duyuru yapmaktadır.

Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi (Netkent)’in  Uzaktan  Eğitim verme konusunda   Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığından açma ön izni ve  Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK)  tarafından “Öğretime Başlama İzni” bulunmadığı iddiamız  keza 13.12.2018 tarih ve 18-58 nolu karar ile örgün eğitim ile ilgili “Öğretime Başlama İzni”  Kurumumuz tarafından iptal edilmiş olması nedeni ile  adı geçen üniversite ile kurumumuz arasında bir ihtilaf ortaya  çıkmış olup  konu Yüksek İdare Mahkemesinde görüşülecektir. 

Bu nedenle Hukuk Fakültesi olarak örgün eğitim vermeyen  Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi (Netkent)’in  “Online Hukuk Fakültesi” diye adlandırdığı programa   ve/veya uzaktan eğitim programına  “Öğretime Başlama İzni”  verdiğimiz şeklinde algı yaratan ve/veya bunu ima eden  ve  “Online Hukuk Fakültesi” diye adlandırdığı  uzaktan eğitim programına öğrencilerin ve/veya öğrenci adaylarının  kayıt  yapmasına  yönelik kamuoyuna çağrı yapmasının   kamuyu yanıltıcı ve/veya gerçek dışı beyan içerdiği düşüncesinde olduğumuzdan bu açıklamayı yapma ihtiyacı hasıl olmuştur.

Yukarda belirtmiş olduğumuız gibi Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) tarafından ; içinde bulunduğumuz olağanüstü pandemi koşulları nedeni ile KKTC Üniversitelerindeki eğitimin aksamaması için teorik dersler ve saatler için destek eğitim programlarının uygulanmasına ilişkin verdiği  kararın sadece örgün eğitim veren üniversiteler için geçerli olduğunu ve  söz konusu destek eğitim programının pandemi döneminin resmen bittiği tarihten itibaren son bulacağını bir kez daha  kamuoyunun bilgilsine  getiririz. 

Yorumlar

“Netkent ve Denklik Soruları” için 9 yanıt

 1. Netkent ve Denklik Soruları
  Nihat

  Merhaba, mezununu daha vermemiş bir üniversiteyi yökün nasıl tanımadığını merak ediyorum. 2 sene sonrasını nasıl öngörebiliyorlar?
  Ben eğitimimden ve sundukları olanaklardan gayet memnunum. Çevremde ve iletişimde olduğum diğer netkent öğrencileri de gayet memnun. Basit öğrenci kitlesi de yok araştırmadan etmeden kendimizce yorumlarınızla insanları farklı yönlendirmeye hakkınızda yok. Netkentin hukuk yüksek lisansında okuyan öğrencileri ve eğitimcileri yeter zaten bu yökle olan süreci yönetmek için. Netkent üniversitesi verdiği bu çabayı kesinlikle kazanacak. Kazanmalı da bu kadro ve hizmetiyle. Ülkenin içsel sorunları benim böyle bir eğitim almamam için engel olmamalı. Uğraşacak şey mi bulamadınız ülke de yani!?!?

  1. Netkent ve Denklik Soruları
   webtutkusu

   Ben de bu üniversiteye kayıt oldum. Üniversitenin verdiği tepkiler bana güven vermedi. Halen sosyal medya ortamında denkliği varmış gibi reklam yapmaları yanlış. YÖDAK’ ın tanıdığı Kıbrıs üniversitelerinde bile bizim ülkemizde kullanılabilmesi için denklik başvurusu gerekirken ben kurumların yapmış olduğu açıklamayı paylaşıyorum. Evet henüz bir mezuniyet söz konusu olmayabilir; ancak ülkelerin resmi kurumlarının yaptığı açıklamalar, mahkeme ortamının oluşması ve bu durum belliyken göz göre göre risk almak ileride hak doğurabilir mi?

   Doğurursa bir kişi alırsa denklik emsal teşkil eder; ancak bu süreç baya sancılı olacak.

  2. Netkent ve Denklik Soruları
   mehmet demirci

   Netkent sistemiyle çok kötü bir üniversite. Okuyorum. Belki denklik alır diye. Adamlar daha geçen gün açıklama yaptılar. 45 krediden fazla ders alanlar olmuş. Kusura bakmayın diye. Biz 45 kredi üstünü iptal ettik diyolar. Çok güldüm. Sistemleri çok kötü. Sınava gireceksin mesela sınava giriş o kadar stresli ki anlatamam. sistemleri kaldırmıyor çöküyor. Sonra dersleri son dakika iptal ediyorlar telafi edeceğiz diyorlar. Ama telafi derslerinin yapılmadığına çok tanık oldum. Daha böyle bir çok komik olaylar var. Hangi birisnin anlatayım inanın bilmiyorum. Uzak durun. Ha şöyle diyeyim belki denklik alırlar diye umut ediyorsanız benim gibi kayıt olun. Ama zor. Eğitmenlerimiz şöyle iyi diye yapılan reklamlara bakmayın. İşte ısparta üniversitesi bilmem ne meslek yüksek okulu hocası vb. kişiler geliyor derslere. Bazı hocalar istisna.

 2. Netkent ve Denklik Soruları
  webtutkusu

  Ek olarak şikayetvar.com’da da nihat adında aynı şekilde yorumlar yapmışsınız. Netkent personeli olabilirsiniz, sosyal medya anlaşmanız olabilir veya öğrencisisinizdir denklik alma planınız vardır. Hayalleriniz için aksi yorumda bulunabilirsiniz. Buna saygım sonsuz. Ancak resmi kurumları karşısına alan bir Üniversite topluluğu var. Kurumlar halen davalık.

  1. Netkent ve Denklik Soruları
   Mina

   İsmi Nihat olan milyonlarca insan var 🙂 Ha bu arada ne sizi ne de
   Nihat’ı tanımam. Netkent çalışanı da değilim. Araştırmanızı pek iyi yapmadığınızı düşünüyorum. Resmi kurum derken YODAK’ı mı kastettiniz ? Hani kendi aralarında bile kavgalı, mahkemelik olan, bir çok ücretli özel üniversiteyi tanıyan ? Netkent ile ilgili davasında dilekçesini geri çeken ? Daha bir çok şey biliyorum da çok erken. Bekleyin bakalım mahkeme sonucu ne olacak ? 🙂

   1. Netkent ve Denklik Soruları
    webtutkusu

    Merhabalar,
    Araştırma yapmama gerek var mı? O senelerde kayıt oldum ve birebir yaşadığım şeyleri anlattım. Haber sitelerine baktım bizim üniversitemizin hali ne olacak vs vs.

    He netkentte öğrenci olmamış olsam evet araştırma vs yaparım ama öğrenci olduğum için istemeden öğrenmiş oluyoruz gelişmeleri.

    Ek olarak mezunlarınızdan biri denklik aldıysa ispatınız olması dahilinde onu da yazıya güncelleme olarak ekleriz.

 3. Netkent ve Denklik Soruları
  Mina

  Mezunlarınız derken ? Ben netkent çalışanı değil, öğrenciyim. 😄Netkentin Kuzey Kıbrıs’taki yüksek mahkemenin yargıcının düşüncelerini araştırın biraz bence. Bire bir gerekçeli kararı okuyun. Birbirinden kopya alıntı yapan eski tarihli basın yayınlarından bahsetmeyin araştırdım diye. Onca akademisyen güvenmeseler neden burada ders versinler ? İtibar ve prestij paradan çok daha önemlidir.

  1. Netkent ve Denklik Soruları
   webtutkusu

   Merhaba,

   1 Ağustos 2020 tarihinde yazıldı bu yazı da zaman zaman güncellendi. Bu yazının paylaşılma sebebi de netkentin reklamlarıdır. Reklamları sanki denklik varmış yada denklik almak garantiymiş gibi mesajlar içeriyordu. Ve YÖK yine denklik konusunda birkaç gün önce de uyarıda bulundu. Bu yazıda kötü niyet yok. Herkes araştırsın kendi sorumluluğunu kendisi alsın.

   https://www.ntv.com.tr/egitim/yokten-yurt-disi-egitim-uyarisi,36raWze09E6mMw5QAFffbQ

   İyi Günler.

 4. Netkent ve Denklik Soruları
  Mina

  Yök’ün tanıma sayfasında bir tane bile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ait üniversite yok. Aaa suprise :))) Nasıl yaaani ?? Netkent değil, hiç bir örgün üniversite yok tanınırlık listesinde.

  Bilmem anlatabildim mi ?

  İyi günler 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir