WPF Paneller: Grid

WPF Paneller: Grid

WPF’te grid panel kullanımını inceleyeceğiz. Önceki yazılarda da grid panel üzerinden örnekler verdik. Şimdi ise detayına bakacağız.

Örnek WPF XMAL kodu:

<Window x:Class="WPFGridPanel.MainWindow"     xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"     xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml"     xmlns:d="http://schemas.microsoft.com/expression/blend/2008"     xmlns:mc="http://schemas.openxmlformats.org/markup-compatibility/2006"     xmlns:local="clr-namespace:WPFGridPanel"     mc:Ignorable="d"     Title="MainWindow" Height="450" Width="800">   <Grid>     <Grid.ColumnDefinitions>           </Grid.ColumnDefinitions>         <Grid.RowDefinitions>           </Grid.RowDefinitions>   </Grid> </Window> 

Kodumuzu inceleyelim grid panel için ilk olarak <Grid> koduyla başlarız içine tanımlamalar yapar ve </Grid> etiketiyle bitiririz. Bu kodların arasında Grid.ColumnDefinitions gridin sütun tanımlamalarını Grid.RowDefinitions ise gridin satır tanımlamalarını gerçekleştirir.

Grid nedir derseniz, özetle buna tablo diyebiliriz. Bir excel tablosu aklınıza gelsin hücrelerle dolu… Bu hücrelerin sadece sizin belirttiğiniz sayı ve yükseklikte olduğunu düşünün yada bir pencerenizin içinde 5 satır ve 5 sütunu düşünün pencerenizi esnettikçe onlar da belli oranda esneyecek.

5 satır 5 sütun demişken onun da kodunu tam anlamıyla yazalım. Yukarıda Grid.ColumnDefinitions ve Grid.RowDefinitionslardan bahsettik. Bu kodların iç kısmına sütun ve satırları tek tek ekleyeceğiz.

<Window x:Class="WPFGridPanel.MainWindow"     xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"     xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml"     xmlns:d="http://schemas.microsoft.com/expression/blend/2008"     xmlns:mc="http://schemas.openxmlformats.org/markup-compatibility/2006"     xmlns:local="clr-namespace:WPFGridPanel"     mc:Ignorable="d"     Title="MainWindow" Height="450" Width="800">   <Grid>     <Grid.ColumnDefinitions>       <ColumnDefinition/>       <ColumnDefinition/>       <ColumnDefinition/>       <ColumnDefinition/>       <ColumnDefinition/>     </Grid.ColumnDefinitions>           <Grid.RowDefinitions>       <RowDefinition/>       <RowDefinition/>       <RowDefinition/>       <RowDefinition/>       <RowDefinition/>     </Grid.RowDefinitions>   </Grid> </Window> 
WPF Paneller: Grid

Sütun tanımlamak için gördüğünüz gibi

  <Grid.ColumnDefinitions>     <ColumnDefinition/>     <ColumnDefinition/>     <ColumnDefinition/>     <ColumnDefinition/>     <ColumnDefinition/>   </Grid.ColumnDefinitions>

Kodunu kullandık. Kodu incelediğinizde sütun tanımlamaları etiketlerinin arasına sütun tanımı (İngilizcesi ColumnDefinition yazarak) etiketini yazarak sütunlarımızı oluşturduk. Bu sütunlara width, height gibi değerler verip boyutlarını belirtebiliriz. Görseller ve bu açıklamamla konuyu anladığınızı umuyorum.

Grid çizgilileri varsayılan olarak uygulama çalıştığında gizlidir. Bunları görünür hale getirmek için ShowGridLines propertysi kullanılır. Bunu codebehind kısmından yada XMAL alanından girebilirsiniz. Ben XMAL kısmını paylaşıyorum.

  <Grid.RowDefinitions>     <RowDefinition/>     <RowDefinition/>     <RowDefinition/>     <RowDefinition/>     <RowDefinition/>   </Grid.RowDefinitions> </Grid>
WPF Paneller: Grid

Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir