WPF Paneller: UniformGrid XML

WPF Paneller: UniformGrid XML

Uniform layoutu da grid gibi satır ve sütuna göre çalışır. İçine kontrol ve element eklendikçe bu bileşenlerin boyutuna göre layout içinde bölümler oluşturur. Her kontrol için hücre, satır ve sütun oluşturarak yerleştirme yapar. Eşit boyutlu elemanlar için tercih edilebilir. Mesela elinizde iconlar vardır bunlarla buton yapacaksınız bir karşılama veya yönlendirme ekranı için tercih edilebilir kullanımı kolaydır.

Örnek kod:

<Window x:Class="TutkuTest.Window1"     xmlns="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml/presentation"     xmlns:x="http://schemas.microsoft.com/winfx/2006/xaml"     xmlns:d="http://schemas.microsoft.com/expression/blend/2008"     xmlns:mc="http://schemas.openxmlformats.org/markup-compatibility/2006"     xmlns:local="clr-namespace:TutkuTest"     mc:Ignorable="d"     Title="Window1" Height="450" Width="800">   <UniformGrid Name="Uni1" Background="Black">     <Label Foreground="White" Content="Deneme 1" FontSize="25" VerticalAlignment="Center" HorizontalAlignment="Center"/>     <Button Content="Gönder" FontSize="15"/>     <RadioButton Content="Seçenek 1" Name="radioButton1" Height="25" Foreground="White" Width="100"/>     <RadioButton Content="Seçenek 2" Name="radioButton2" Height="25" Foreground="White" Width="100"/>     <RadioButton Content="Seçenek 3" Name="radioButton3" Height="25" Foreground="White" Width="100"/>     <UniformGrid Name="Uni2" Background="White">     </UniformGrid>         <UniformGrid Name="Uni3" Background="Red">     </UniformGrid>         <UniformGrid Name="Uni4" Background="Yellow">     </UniformGrid>         <UniformGrid Name="Uni5" Background="Blue">     </UniformGrid>   </UniformGrid> </Window> 

Ekran alıntısı:

WPF Paneller: UniformGrid XML

Kodları karşılaştırıp deneme yaptığınızda zihninize tamamen oturacaktır 🙂 Görseldeki gibi en büyük nesneye göre satır sütunlar oluşturup her element için bir hücre kullanıyor. İçine de başka UniformGridler ekleyip iç içe elementler ekleyip testler yapabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir