112'ye TDoS Saldırısı İddiası

112’ye TDoS Saldırısı İddiası

112 Acil Çağrı Merkezi’ne yönelik bir siber saldırı düzenlendiği iddia edildi. Edinilen bilgilere göre, 4 kenti etkileyen olayda, çağrı merkezinin hatsız numaralardan sürekli aranıp kilitlenmeye çalışıldığı kaydedildi.

TDoS SALDIRISI NEDİR?

Telefon Hizmet Reddi (TDoS) saldırıları, acil durum yanıt numaraları veya çağrı merkezleri gibi kritik telefon sistemlerini etkisiz hale getirebilir. Bu saldırılar kurban Bilgisayarlara/Sunuculara yapılan hizmet reddini sağlayan saldırı türüne çok benzemektedir. Bilgisayar sistemlerinde çok sayıda saldırganla gerçekleştirilen taleplerde hedef sistemin kapasitesi yetemediğinde hizmet sona erer bu saldırı türüne DDoS diyorduk. Çağrı merkezlerine yapılan çok sayıda çağrı ile santralin yanıt verememe durumuna da TDoS atağı adı verilebilir.

HABERTÜRK’ün haberine göre:

112 Acil Çağrı Merkezi’ne yönelik bir siber saldırı düzenlendiği iddia edildi. Edinilen bilgilere göre, 4 kenti etkileyen olayda çağrı merkezinin hatsız numaralardan sürekli aranıp kilitlenmeye çalışıldığı kaydedildi.

Olayda, 4 ilde yaklaşık 17.51’de başlayan yoğunluk dikkat çekti. İddialara göre bu illerdeki hatlar aynı internet tabanlı telefonlarla aramalar yapılarak hacklenmeye çalışıldı.

Söz konusu illerde karşı operatörlerden gelen karşı hamle ile bu hatlardan gelen aramaların engellendiği ifade edildi. Vatandaşların bu süre içinde 112 acil hattına ulaşmakta güçlük çektiği de kaydedildi.

SADECE İSTANBUL’DA YILDA EN AZ 7 MİLYON ÇAĞRI GELİYOR

Acil bir hastanın, yaralının ya da hayati tehlikesi bulunan bir vatandaşın yaşama tutunması gayesiyle 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ne sadece İstanbul’da yılda en az 7 milyon çağrı geldiği belirtiliyor.

Bu hatların lüzumsuz meşgul edilmemesi için yetkililerce uyarı yapılırken pazar akşam üzeri yaşanan gelişmeler sonrası ise araştırma başlatıldığı ileri sürülüyor.

Bu arada 112 Acil Çağrı Merkezleri, diğer çağrı merkezleri ile geçtiğimiz aylarda birleştirilmişti. Sadece acil sağlık hizmetleri değil, AFAD, Jandarma, Polis unsurlarına da 112 üzerinden ulaşılıyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir