Kategori: Programlama

 • Örneklerle S.O.L.I.D.

  Örneklerle S.O.L.I.D.

  SOLID bir yazılım geliştiricinin veya yazılım ekibinin OOP ile programlama yaparken uyması gereken kuralların bir araya getirildiği bir prensiptir.

 • Python ile Yüz Tanıma

  Python ile Yüz Tanıma

  Open CV’nin Haar Cascade şablonuyla fotoğraf ve video üzerinde yüz tespiti yapmak gerçekten kolay…

 • Basit CodeFirst + Attribute Örneği - 2

  Basit CodeFirst + Attribute Örneği – 2

  CodeFirst, C# projemizde kod ile veritabanı oluşturma işlemiydi. Yeni bir proje oluşturup projemize Entity Framework’ü komut ekranından yada solution explorer’da projenizi sağ tuş yaparak Manage NuGet Packages alanından yükleyebiliyorduk.

 • Basit Codefirst Örneği-1

  Basit Codefirst Örneği-1

  CodeFirst, C# projemizde kod ile veritabanı oluşturma işlemiydi. Yeni bir proje oluşturup projemize Entity Framework’ü komut ekranından yada solution explorer’da projenizi sağ tuş yaparak Manage NuGet Packages alanından yükleyebiliyorduk.

 • CSS ile görsel keskinleştirme

  CSS ile görsel keskinleştirme

  Arama motorları üzerinden geliyorsanız muhtemelen siz de aynı dertten müzdaripsinizdir. Vektörel çalışmıyorsanız yada büyük bir logoyu css ile küçültüp siteye gömmüyorsanız direkt PS üzerinden ufak boyutlu logonuzu sitenize attığınızda görüntünün kötüleştiğini görüyorsanız rendering komutu size göre.

 • WPF Paneller: Canvas

  WPF Paneller: Canvas

  Canvas panel bence otomasyonlarda pek tercih edilebilecek bir panel çeşidi değil, sebebiyse panelde sola, üste, sağa, alta konumlarından mesafe seçerek konumlandırma yapmamızdır.

 • WPF Paneller: WrapPanel

  WPF Paneller: WrapPanel

  StackPanel gibi nesneleri yatay veya dikey olarak hizalar, StackPanel’den farkı hizalama yaparken sığmayan kontrolleri yeni bir satıra kaydırıyor olmasıdır. Bu işleme wrap denir.

 • C# dilinde Generic Class kullanımı

  C# dilinde Generic Class kullanımı

  EntityFramework gibi yapılarda karşımıza çıkacak olan generic classların temel kullanımı…

 • C# dilinde Generic koleksiyonlar

  C# dilinde Generic koleksiyonlar

  Gelen verinin belirttiğimiz tipte tutulmasını sağladığımız listelerdir.

 • WPF Paneller: DockPanel

  WPF Paneller: DockPanel

  DockPanel içindeki mevcut propertylere göre ve panel içindeki elementlerin doluluğuna göre, kontrolleri belirli yerlere yaslar… İşi yaslamak diyebiliriz. Açıkçası pek hoşlanılacak bir panel değil. Gridin birkaç hücresinde kullanmak isterseniz kullanılabilir ancak otomasyon için genel kullanımı sizi baya zorlar…